Так. Можна.
Для початку розберімось з основними поняттями.
Вакцини - це препарати, які стимулюють імунну систему організму виробляти антитіла проти певних інфекційних агентів, таких як бактерії або віруси. Вакцини можуть бути різних типів і класифікуватися за різними ознаками, такими як технологія виробництва, склад, тип імунної відповіді, тривалість захисту та інші.
Основні типи вакцин:
- Живі атенуйовані вакцини - це вакцини, які містять живих, але послаблених вірусів або бактерії, які не можуть спричинити хворобу у людей з нормальною імунною системою. Ці вакцини зазвичай забезпечують довготривалий захист, але не можуть бути використані для людей зі слабкою імунною системою або для вагітних жінок. Приклади: вакцини від туберкульозу, кору, поліомієліту, ротавірусної інфекції та жовтої лихоманки.
- Інактивовані або неживі вакцини - це вакцини, які містять померлі віруси або бактерії, які були послаблені таким чином, щоб вони не могли спричинити хворобу, але все ще можуть стимулювати імунну відповідь. Ці вакцини можуть бути використані для дітей і дорослих, але зазвичай потребують додаткових доз, щоб забезпечити тривалий захист. Приклади: цільноклітинна кашлюкова вакцина та інактивована поліомієлітна вакцина.
- Субодиничні, рекомбінантні та кон'юговані вакцини - ці вакцини містять фрагменти білків вірусу або бактерії, які стимулюють імунну відповідь. Ці вакцини можуть бути більш безпечними для людей зі слабкою імунною системою, але зазвичай потребують більше доз, щоб забезпечити тривалий захист. Приклад: вакцини від грипу, проти кашлюка, гепатиту В, пневмококової та менінгококової інфекцій.
- Вакцини на основі анатоксину - вони містять, так званий анатоксин, що являє собою знешкоджений токсин. При потраплянні в організм, можуть викликати появу симптомів хвороби. Приклади: вакцина проти дифтерії та правця.
- Векторні вакцини - це вакцини, які використовують вектори. Це такі віруси або бактерії, як не можуть спричинити хворобу, але доставляють гени вірусів або бактерій до клітин і стимулюють імунну відповідь. Ці вакцини можуть бути ефективними для захисту від вірусів, які мутують швидко, таких як грип, і для захисту від нових інфекцій, які ще не були вивчені. Для тривалого імунітету будуть необхідні бустерні дози.
- Вакцини на основі ДНК/РНК - це більш безпечні вакцини, простіші у виготовленні та дешевші. Вони містять РНК та ДНК, які кодують антигени вірусів або бактерій. Завдяки їм в організмі людини клітини програмуються на вироблення антигену, чим супроводжують сильну імунну відповідь. Ці вакцини є новим типом вакцин, який був успішно використаний для боротьби з COVID-19. Вони швидко виробляються, дуже ефективні та мають мінімальні побічні ефекти.
Для чого вводити кілька вакцин одночасно?
- Щоб зменшити кількість візитів до лікаря, а заразом кількість уколів під час щеплення.
- Комбіновані вакцини - це препарат, який захищає від двох або більше інфекцій. Така практика створює умови, за яких пацієнти отримують щеплення від багатьох хвороб.
Важливо: якщо ви отримуєте щеплення одночасно кількома вакцинами, їх треба робити в різні ділянки тіла. До прикладу у праве та ліве плече, у праве та ліве стегно. У сідниці щеплення не роблять!