logo
XS
SM
MD
LG

Щодо проблеми стійкості до протимікробних препаратів

Як виникає антибіотикорезистентність і що це таке?

Свого часу антибіотики стали проривом у порятунку життів. Та з часом бактерії навчилися протистояти антибіотикам, і ті втрачають силу. І одного дня не буде чим нас лікувати, бо бактерії стають дедалі стійкішими до антибіотиків. Смерть від пневмонії і гангрени чи невиліковна гонорея знову стали актуальними після 70 років перемоги антибіотиків над бактеріями.

Антибіотики – це критично важливі ліки. Якщо їх пити про всяк випадок чи часто вживати, вони втрачають силу, бо бактерії легко набувають стійкості до них.  Їхня стійкість – це наша вразливість.

Бактерії вміють пристосовуватися до антибіотиків, і що їх не вбиває, робить їх сильнішими.

Антибіотики – це зброя на війні з бактеріями. Як на всякій війні, постійно потрібно вигадувати щось нове, ще потужніше, бо на старе ворог знайшов протидію. Останні 30 років помітно сповільнились темпи розробок нових антибіотиків, а швидкість поширення резистентності бактерій зростає. Вчені вже давно прийшли до висновку, що в такій гонитві ми програємо, тому ми повинні берегти нашу зброю.

Хто може призначати антибіотики?

Ані фармацевти в аптеках, ані друзі-родичі-знайомі, які кажуть, що “їм допомогло”, не можуть вам давати поради вживати антибіотик. Його вам може призначити лише лікар, який вас оглянув і розпитав про попередні призначення антибіотиків. 

Як слід приймати антибіотики?

Якщо вам призначили антибіотик, мусите його одразу купити і пропити весь курс, як написано в призначенні. Ця схема лікування не випадкова – саме така доза, з такими інтервалами, саме стільки днів гарантує, що збудників хвороби буде знищено з мінімальною шкодою для організму. 

Навіть якщо вам стало краще, не припиняйте пити антибіотик раніше, ніж вказано в курсі. Бо потім як погіршає, треба буде використовувати інші медикаменти, так звані антибіотики резерву, які не гарантують виздоровлення. 

Як допомогти організму, щоб антибіотики потрібні були вкрай рідко?

 

Хворобам можна і потрібно запобігати завдяки вакцинації! Проти дифтерії, кашлюка та туберкульозу є безоплатні вакцини. Щепіть дітей, вакцинуйтеся самі. Від дифтерії, правця і кашлюка треба робити вакцинацію і дітям, і дорослим. Дорослих вакцинують кожні десять років. 

Вагітним та їхнім близьким потрібно робити щеплення від кашлюка. Немовлята кашлюк переносять важко, і навіть антибіотики можуть не допомогти.

Вакцина БЦЖ добре захищає дітей від туберкульозу.

Отити, синусити, пневмонії викликають пневмококи (Streptococcus pneumoniae). Вони вже зараз дуже стійкі до антибіотиків, бо саме щодо них їх найчастіше і застосовують. Та проти них є вакцина – ви її можете зробити власним коштом. Так, її треба робити власним коштом, та вона того варта, бо на одне лише лікування отиту в дитини можна витратити більше. І це не кажучи про страждання дитини під час хвороби. 

Також варто вакцинуватись від грипу, ускладненням якого може стати пневмонія.

Гігієна також досі дієва. Мийте руки з милом, як у перші місяці ковіду. Для м’яса майте окрему дошку і ретельно її мийте – на м’ясі повно стійких до антибіотиків бактерій, які не проти оселитися у вас на кухні чи в організмі.