logo
XS
SM
MD
LG

Електрона система охорони здоров’я у питаннях та відповідях

Навіщо потрібна електрона система охорони здоров’я?

Мета впровадження електронної системи охорони здоров’я (eHealth) - щоб всі відносини в охороні здоров’я відбувались без паперу, щоб лікар займався лікуванням пацієнтів, а не заповненням численних "папірців".

Що це дасть лікарям? Це в рази спростить їм звітність і зменшить кількість заповнення паперів. Адже зараз вони вручну заповнюють десятки форм. В майбутньому в комп’ютер вводитимуть лише дані про конкретного пацієнта, всі форми звітності будуть генеруватися автоматично. Лікар приділятиме більше уваги пацієнтам і для останніх буде багато додаткових сервісів. Через інтернет можна буде обрати лікаря, подивитись свою медичну картку, свої аналізи. На приватному ринку така практика вже є, а дуже скоро це буде доступним для кожного на рівні всієї держави.

Що це дасть державі? найважливіше - це прозорість і облік. Буде видно куди йдуть гроші, на якi послуги, на яких пацієнтів. Буде видно скільки кожна копійка створює здоров’я. На жаль, сьогодні гроші виділяються на лікарні, а хто як кого пролікував – не відомо. Гарним прикладом дії електронної звітності є досвід Одеси. Там зробили дуже просту річ - почали заповнювати онлайн перелік ліків, що є в лікарнях. Ефект був фантастичний. Вони просто винесли на світло статистику. Це стимулювало повністю змінити поведінку і дуже сильно знизити корупцію. Ліки, які зараз закуповує держава на паперах нібито десь є, але ніхто реально не знає де і скільки цих ліків, і пацієнт не може це перевірити. А тепер все це онлайн і можна побачити який препарат є, скільки штук його залишається в лікарні. Коли це буде все на рівні країни і не лише по ліках, а й по всіх медичних послугах, ми матимемо хороший ефект.

Що таке електронна системи охорони здоров’я (eHealth)?

eHealth - це електронна система, яка складається з Центрального Компонента і Медичної Електронної Системи (МІС).

Центральний компонент містить реєстри медичних установ, лікарів, пацієнтів, а також необхідною інформацією про них. Централізоване зберігання даних дозволить лікарю і пацієнту побачити всі дані пацієнта, включаючи різні аналізи і огляди різних фахівців, незалежно від того в якому лікувальному закладі / місті / селі ... вони були зроблені. Так само центральний компонент забезпечить можливість формування всіх статистичних даних автоматично, що зніме з лікаря роботу по веденню та заповненн. численних журналів.

Медична Електронна Система (МІС) - це різні електронні системи, якими вже зараз успішно користуються приватні і деякі державні медичні установи. Вони забезпечують зручність роботи з пацієнтами та їх даними на місцях (для лікарів, головних лікарів, адміністраторів, пацієнтів). Наприклад, вони дозволять уникнути черг в поліклініках, дадуть можливість записатися на прийом через інтернет, зменшать обсяги того, що лікар повинен писати (містять шаблони різних документів) ...

Центральний компонент - один для всієї України. МІС кожна поліклініка (або лікар ФОП) вибирають на свій розсуд. Ту, яка більше відповідає їх вимогам. МІСи збирають інформацію з різних медустанов і, ту її частину, яка повинна зберігатися на центральному рівні, передають на зберігання в центральний компонент. Лікар може побачити всю інформацію про свого пацієнта з центрального компонента незалежно від того з якою МІС він працює.

Хто і як буде фінансувати створення eHealth?

Зараз це відкрита платформа, всі в кого є бажання може докластись і фінансово, й інтелектуально. є підписаний меморандум про започаткування відкритої ініціативи, є створений майданчик між громадськістю, ІТ-виробниками, та міжнародними організаціями. Продукт розробляється на абсолютно відкритій основі. В майбутньому може бути створений фонд з наглядовою радою, Тож, всі процеси прозорі, а всі бажаючі можуть долучатись до роботи.

Коли запровадять eHealth?

Електронна система охорони здоров'я (eHealth) буде запроваджуватися поетапно. Етапи створення електронної системи охорони здоров'я залежать від рішень, прийнятих в Міністерстві Охорони Здоров'я (МОЗ). Зараз громадська ініціатива, яка створює eHealth синхронізувала етапи створення eHealth з планами МОЗ.

Перший етап буде впроваджений влітку 2017. На першому етапі центральний компонент буде надавати можливість зберігати на центральному рівні реєстр медичних установ, реєстр лікарів, реєстр пацієнтів, а так само договора і декларації, укладені між ними.

Які етапи плануються в запровадженнi eHealth?

МОЗ починає зміни з первинної ланки (сімейні лікарі, терапевти, педіатри), з того, що змінюється система оплати лікарів первинної ланки. Тепер лікар буде отримувати гроші залежно вiд кількістi пацієнтів, яких він обслуговує. Лікар, у якого багато пацієнтів отримуватиме більше, ніж лікар, який обслуговує меншe кількість пацієнтів. У лікаря з'являється можливість заробляти більше, набираючи більшу кількість пацієнтів і ще більше, якщо лікар піде з поліклініки і буде працювати як фізична особа підприємець (ФОП).

Відповідно до цього і електронна система eHealth на першому етапі почне забезпечувати електронізацію роботи первинної ланки. Перша версія, яка почне працювати в липні 2017 року, буде надавати можливість реєструвати і зберігати реєстри медичних закладiв, лікарів первинної ланки (сімейних лікарів, терапевтів, педіатрів) і пацієнтів. Так само вона буде надавати можливість реєструвати договори між медичними установами / лікарями ФОП і Цнтром Національної Служби Здоров'я України (ЦНСЗУ), і реєструвати декларації між лікарем і пацієнтом. На основі цих договорів і декларацій НСОЗ буде перераховувати гроші медичним установам і лікарям ФОП.

Далі медична електронна система eHealth буде розширюватися і на другому етапі буде надавати можливість вести електронну медичну картку пацієнта, виписувати електронні рецепти, підтримувати реімбурсації (повернення грошей аптеці за безкоштовно видані пацієнтові ліки, повернення грошей лабораторії за безкоштовно зроблені аналізи ...), автоматично формувати різні статистичні звіти ...

На третьому етапі буде забезпечуватися електронізації роботи вузьких спеціалістів і госпітальний сегмент. Тобто впровадження буде поступовим.

Хто зобов'язаний забезпечити лікарів первинної ланки комп'ютерами?

За організацію забезпечення лікарів в поліклініці відповідає головний лікар. Він зацікавлений якомога швидше забезпечити лікарів комп'ютерами та інтернетом. Тому що в 2018-му році поліклініка почне отримувати з бюджету гроші в залежності від кількості зареєстрованих в eHealth декларацій між лікарем і пацієнтом. Якщо головлікар не забезпечить сімейних лікарів, педіатрів і терапевтів поліклініки комп'ютерами, то заклад не отримає грошей на їх фінансування.

У якому порядку буде проходити комп'ютеризація регіонів? Яке місто / область буде першим?

Немає ніяких преференцій для Києва, або для іншого міста або області. Хто буде готовий, той і буде першим. Головні вимоги це технічне забезпечення, готовність проведення коммунікаційної кампаній та бажання.

Як зареєструвати медичний заклад в електронній системі eHealth?

Це робить головний лікар. Для реєстрації потрібно вибрати одну з МІС, через яку в подальшому медична установа буде працювати. Далі, в поля що з'явилися, необхідно ввести інформацію про медичний заклад і дані Відповідальної особи, яка далі буде вводити інформацію про лікарів закладу. По закінченню введення Інформації потрібно підписати ЇЇ своЇм Електронним Цифровим Підписом. Детально процес реєстрації медичного закладу можна подивитися тут: http://ehealth-ukraine.org/likaryam/yak-priyednatis-do-ehealth

Де обрати МІС?

На сайті: http://ehealth-ukraine.org в розділі "Партнери" ви можете подивитися перелік МІС, що вже приєднались до eHealth

Як зареєструватися Лікарю в електронній системі eHealth?

Якщо лікар є найманим робітником закладу ПМСД, то його реєструє відповідальна за це особа, призначена головним лікарем (наприклад, працівник відділу кадрів чи бухгалтерії). Після реєстрації на e-mail лікаря приходить логін і пароль для роботи в системі. Зайшовши в систему лікар вже може реєструвати декларації з пацієнтами.

Як лікарю отримати Електронний Цифровий Підпис (ЕЦП)?

Для отримання ЕЦП необхідно завітати до податкової, взявши з собою ІНН, паспорт, заповнену анкету і будь-який цифровий носій (диск або флешку ...). На першому етапі eHealth буде працювати тільки з електронним підписом від Акредитованого Центру Сертифікації Ключів при фіскальній службі, який надає ці послуги безкоштовно. Детально з тим, як отримати ЕЦП можна ознайомитися на сайтi: https://acskidd.gov.ua/contacts

Як зареєструвати декларацiю мiж лiкарем та пацiєнтом в електронній системі eHealth?

Для реєстрації декларації з пацієнтом необхідно внести дані пацієнта в систему. Це може зробити або лікар, або працівник реєстратури. Пацієнту необхідно принести паспорт (або свідоцтво про народження, якщо це дитина) і іпн.

Після внесення інформації на телефон пацієнта приходить смс з кодом. Реєстратор вводить цей код в систему (верифікація пацієнта). Якщо у пацієнта немає телефону, то для верифікації можуть бути використані скан / фото копії паспорта та іпн, які потрібно буде завантажити в систему.

Після верифікації пацієнта лікар і пацієнт повинні підписати декларацію в електронному вигляді своїми ЕЦП. Якщо у пацієнта немає ЕЦП, то можна роздрукувати декларацію і підписати її паперовий варіант.

Де буде знаходитися зразок декларації між лікарем та пацієнтом?

Попередні шаблони декларації зараз у процесі підготовки, та з часом іх можно побачити на сайті МОЗ. Укладена (підписана) декларація буде розміщена в Центральному компоненті системи eHealth через інтерфейс МІС, що буде встановлена в закладі.

Чи буде можливість у лікаря працювати в новій системі якщо у нього немає постійного доступу в інтернет?

Можливість працювати без постійного доступу в інтернет буде. Однак інтернет буде потрібен при зберігання даних на Центральному Компоненті eHealth. Наприклад, є можливість заповнити паперову декларацію, зробити фото/скан документів пациєнта (паспорт+ІНН), внести цi даннi оффлайн, а коли буде доступ до інтернету, необхідно буде підписати та зберегти документи у Центральному Компоненті.

Чи існує мінімальна\максимальна кількість пацієнтів яку має вести лікар?

Ні, такої кількості не має. Лікар сам визначає скільки пацієнтів він хоче вести та, пропорційно кількості, отримувати Заробітню Плату. Рекомендована кількість пацієнтів на одного лікаря 2000 осіб.