logo
XS
SM
MD
LG

Чим небезпечний різновид штаму «Омікрон» — ВА.5

Новий різновид підтип BA.5 штаму «Омікрон» був уперше виявлений у Південній Африці у зразку, відібраному 25 лютого2022 року. Наразі в Україні цей штам виявили у Чернівецькій області - 7 випадків. Раніше в Україні визначали лише різновиди ВА.1 та ВА.2 цього штаму.

Якщо порівняти підтип BA.5 із «основним» штамом «Омікрон» і ВА.2, то можна сказати, що цей різновид є ближчим до останнього. Він має лише чотири додаткові мутації. Фактично це означає, що вірус може більше ухилятись від імунної відповіді.

За даними ВООЗ, на фоні поширення підтипу ВА.5 в Європі почала зростати кількість тяжких випадків і смертей. Водночас прямих доказів зв’язку між цими двома подіями наразі немає. Необхідні подальші дослідження, спрямовані на визначення тяжкості перебігу захворювання, спричиненого цим підтипом штаму «Омікрон».

Чи ефективна вакцинація

Наявна інформація вказує, що бустерна доза вакцини значно підвищує рівень утворення нейтралізувальних антитіл навіть проти підтипу вірусу ВА.5.

Більшість доступних досліджень імунітету проти підтипу ВА.5 провели «у пробірці» та потребують подальшого підтвердження.

Водночас із досліджень клітинного імунітету відомо, що Т-клітини, утворені в тілі людини після трьох доз мРНК вакцини, зберігають свою ефективність проти штаму «Омікрон». Саме клітинний імунітет пов’язують із захистом проти тяжкого перебігу інфекції, госпіталізації та смерті.

За матеріалами МОЗ