Симптоми та що провокує виникнення тривожності?
Тривожність є поширеним станом серед людей й безсумнівно кожен з вас хоча б один раз у житті відчували тривожність. Зазвичай дане почуття триває недовго - протягом кількох хвилин або зʼявлятись до декількох днів.
Вона проявляється різними способами й може мати значний вплив на фізичне та психічне здоров'я людини. Тривожність може проявлятись, як на психоемоційному фоні, так і фізичними симптомами.
Ось деякі основні симптоми тривожності, які людина відчуває ментально: відчуття постійного хвилювання, знервованість, роздратованість, передчуття чогось неприємного, біди, якогось загрозливого стану, бажання залишитись на одинці, уникати суспільства й соціальних ситуацій, надмірне прагнення до порядку, чистоти, ідеальності у всьому.
До фізичних симптомів можна віднести: прискорене серцебиття, біль за грудиною, часте дихання, підвищене потовиділення, слабкість та втома, проблеми з концентрацією уваги, запаморочення, погіршення сну, часте сечовиділення та розлади травлення.
Що ж стимулює або провокує тривожність? Причин може бути багато, і вони можуть варіюватися від особистих факторів до зовнішніх обставин. Ось кілька типових провокаторів тривожності:
Стрес. Великі події в житті, такі як втрата роботи, розлучення або смерть близької людини, можуть спричинити значний стрес, що своєю чергою може призвести до тривожності.
Надмірна увага до свого фізичного стану. Деякі люди надто прислухаються до свого організму й в кожному симптомі вбачають небезпечне захворювання. Також тривожність може виникати на фоні турботи за самопочуття рідних або близьких.
Токсичні взаємини. Відносини з негативними людьми можуть сприяти розвитку тривожності й погіршувати її симптоми.
Фінансова нестабільність. Відчуття нестачі фінансів може спричинити занепокоєння, адже це повʼязано із виживанням людини.
Дитячі травми. Події, які ви перенесли у ранньому віці й які залишили негативний слід у формі тривожності, яка виникає у дорослому житті при появі певних тригерів з минулого.
Нестача сну також може стимулювати появу тривожності. Дорослому організму необхідно мінімум 7 годин здорового сну.
Надмірне вживання тонізуючих напоїв, зокрема кави. Кава сама по собі може стимулювати прискорення серцебиття, що є одним з симптомів тривожності.
Нездорове харчування. Вживання продуктів, які впливають на підвищення рівня глюкози у крові можуть стимулювати появу тривожності.
Зміни в мозковій хімії. Нерівновага хімічних речовин у мозку, таких як серотонін і гамма-амінобутірикова кислота (GABA), може впливати на рівень тривожності.
Прийом ліків. Деякі компоненти лікарських засобів можуть провокувати появу симптомів тривожності.
Перфекціонізм або надмірне бажання все контролювати посилюють тривожність й можуть призвести до її загострення.
Інформаційна перенавантаженість, постійне перебування в соціальних мережах створює відчуття, що треба все встигнути, охопити, а також емоційної залежності.
Найважливіше зрозуміти, що насправді вас тригерить та провокує почуття тривоги, тоді буде значно легше допомогти подолати цей стан.
Один із методів зʼясування, що вас так турбує - вести щоденник думок, в якому можна записувати яка ситуація у вас викликала тривогу, які думки вас лякали, та що допомогло заспокоїтись.
Розуміння симптомів та провокаторів тривожності може допомогти вам й вчасно звернутися за підтримкою та отримати необхідну допомогу. А ми нагадуємо, що сімейні лікарі надають базову допомогу з налагодження вашого емоційного стану. Не відкладайте на потім дану проблему, запишіться на прийом вже сьогодні й подолайте тривожність, поки вона не переросла у захворювання тривожний розлад.