logo
XS
SM
MD
LG

В Україні посилять заходи, спрямовані на профілактику неінфекційних захворювань та сприяння здоровому способу життя

Міністерство охорони здоров’я України у співпраці із Бюро ВООЗ в Україні та Швейцарським бюро співробітництва в Україні започатковує спільний чотирьохрічний проект «Неінфекційні захворювання: профілактика та зміцнення здоров’я в Україні» в рамках політики «Здоров’я – 2020: основи європейської політики і стратегія для ХХІ століття».

 

Глобальною метою цього проекту є покращення добробуту людей в Україні шляхом зменшення рівнів захворюваності, пов’язаних з неінфекційними захворюваннями (НІЗ) – серцево-судинними та хронічними респіраторними захворюваннями, онкологічною патологією і цукровим діабетом, що є причиною близько 86 % смертей в Україні щорічно. Проект спрямовує свої зусилля на боротьбу із основними ризиками розвитку цих захворювань, що мають характер поведінкових: куріння, зловживання алкоголем, нездорове харчування, низька фізична активність.

 

«Зважаючи на пріоритетність профілактики неінфекційних захворювань для охорони здоров’я, Міністерство розробило Національний план заходів з імплементації та реалізації політики «Здоров’я – 2020: основи європейської політики і стратегія для ХХІ століття». Одним із важливих аспектів цього плану є посилення ролі сімейного лікаря на первинній ланці у популяризації здорового способу життя, профілактики НІЗ та підвищення обізнаності населення щодо особистої відповідальності за власне здоров’я. Ми вдячні нашим міжнародним партнерам за постійну підтримку таких важливих ініціатив для збереження здоров’я українців», - зазначив під час прес-конференції Ігор Перегінець, заступник Міністра охорони здоров’я України.

 

Перебіг та прогноз щодо неінфекційних захворювань тісно пов’язаний зі станом національної системи охорони здоров’я. Особливою у профілактиці неінфекційних захворювань є роль первинної ланки охорони здоров’я, а також покращення усвідомлення важливості здорового способу життя молоддю та суспільстві в цілому.

 

Так, за словами Гуідо Бельтрані, директора Швейцарського бюро співробітництва в Україні, технічне і фінансове сприяння Фонду в реалізації цього проекту стосуватиметься трьох фундаментальних напрямків:

  1. запобігання розвитку НІЗ шляхом зменшення рівня тютюнопаління, вживання солі, споживання жирної їжі, збільшення фізичної активності тощо;
  2. зміцнення ролі первинної ланки медичної допомоги на рівні сімейних лікарів з орієнтацією саме на раннє виявлення симптомів НІЗ та їх профілактику;
  3. поліпшення нормативно-регуляторної бази як на державному, так і міжсекторальному рівнях щодо посилення системи охорони здоров’я через впровадження Національного плану дій щодо НІЗ та вдосконалення моніторингу за НІЗ.

«Уряд Швейцарії багато років допомагає Україні технічною і фінансовою допомогою у низці галузей, у тому числі і в охороні здоров’я. Ми плануємо надати допомогу у цій сфері на період 2015-2018 рр. загальним обсягом 13 млн доларів США, на реалізацію цього проекту – 4 млн доларів США впродовж чотирьох років», - повідомив він.

 

На думку Доріт Ніцан, Представника ВООЗ в Україні і Глави Бюро ВООЗ в Україні, ключем до вирішення проблеми НІЗ може бути рання діагностика та якісне обстеження пацієнтів.

«Ми хочемо, щоб у цьому проекті ініціативи від суспільства і ініціативи від держави взаємодіяли для досягнення спільної мети: зниження факторів ризику і покращення умов життя, зміцнення лідерства, управління, політики, міжгалузевих і партнерських відносин, - із чітким розумінням того, що у центрі системи охорони здоров’я стоїть людина», - наголосила вона.

За її словами, як одна із цілей проекту – зменшення рівня серцево-судинних захворювань на 25% вже до кінця своєї реалізації.

 

Імплементація проекту розпочнеться у 7 пілотних областях: Львівській, Івано-Франківській, Вінницькій, Полтавській, Харківській, Дніпропетровській та місті Київ. У подальшому, при наявності донорської підтримки, список пілотних областей буде розширено.

 

Прес-служба МОЗ України