logo
XS
SM
MD
LG

Амбруаз Паре: що потрібно для нормального життя

Щодо першого постулата (менше їсти) сучасною наукою доведено: для життєдіяльності організму потрібно за добу в середньому 1800–2300 кілокалорій із відповідними нюансами щодо віку, статі, фізичного навантаження тощо. Для орієнтації за калорійністю харчових продуктів наведу декілька цифр: свинина (100 г) — 200 кілокалорій, хліб (100 г) — 250, сало (100 г) — 790, олія соняшникова (100 г) — 880, цукор (100 г) — 380, масло вершкове (100 г) — 717, одне яйце — 150. До них додамо алкогольні напої: горілка (100 г) — 231 кілокалорія, пиво (0,5 л) — 180, вино (250 г) — 140 кілокалорій.
Для правильного режиму харчування слід пам’ятати і про таке:
► якщо ви не доїли, значить, ви наїлися;
► якщо ви відчуваєте, що наїлися, значить, ви переїли;
► якщо ви переїли, значить, ви отруїлися. Всяке перевищення норми калорійності харчових продуктів та зловживання спиртним призводять до небажаних для здоров’я наслідків у виді ожиріння, захворювань серцево-судинної системи, органів травлення, гіпертонічної хвороби та легенів, психоемоційних навантажень, включаючи стресові ситуації і депресію тощо.
Наступний постулат Амбруаза Паре не потребує особливих пояснень. Навіть древні римляни вважали, що 6 годин за добу спати глибоким сном достатньо і молодим, і похилого віку людям для відновлення життєвих сил організму. Все це неможливе без фізичних навантажень у поєднанні з активним рухом.
Завершаюча порада французького лікаря Середньовіччя «не заздрити» належить до нездорових людських стосунків, шкідливих насамперед для психологічно-емоційного стану того, хто заздрить комусь. Цей стан сьогодні порівнюється народом із так званою «жабою».
Регулярне зловживання алкогольними напоями та тютюнопаління несумісні з принципами здорового способу життя. Це разом із нераціональним харчуванням, ожирінням організму та сучасними хворобами цивілізації призводить до різкого зниження середньої тривалості життя нашого населення. У справі покращання демографічної ситуації важливим є створення широких можливостей для занять фізичною культурою і спортом — розширити мережу спортивних залів, дитячих майданчиків, футбольних шкіл для молоді, плавальних басейнів. Для запобігання інфекційній захворюваності необхідно забезпечити регулярне проведення профілактичних щеплень серед дітей і дорослого населення.

Автор: Дезидерій Петнегазі, лікар-хірург, кандидат медичних наук, заслужений лікар України