logo
XS
SM
MD
LG

Spina Bifida або «розщілина хребта»

           Spina Bifida або «розщілина хребта» – важка форма вродженої вади розвитку нервової системи. Ця патологія виникає на досить ранньому терміні (перші 4 тижні) вагітності, коли більшість жінок не знають, що вони при надії. З якоїсь, незрозумілої, причини нервова трубка ембріона (з неї в подальшому формується головний мозок, спинний мозок і хребет) не закривається належним чином, це призводить до різного ступеня непоправного пошкодження хребта та нервової системи.

           На жаль, досі немає єдиної відомої причини виникнення spina bifida. Дослідники вивчають наслідки спадковості, харчування, навколишнього середовища та забруднення, що може призвести до фізичного пошкодження плоду.

           Spina bifida, одна з найпоширеніших вроджених вад в усьому світі, яку можна попередити.

           Дослідження показують, що аномальне або недостатнє вживання фолієвої кислоти жінкою під час вагітності, викликає розщілину хребта у дітей. Для запобігання цього, світова медична спільнота рекомендує приймати 0,4 мг фолієвої кислоти, протягом, як мінімум, трьох місяців до запланованої вагітності. Таким чином, ймовірність Spina bifida, зменшується на 70%. Однак, не менш важливим є здоровий спосіб життя та правильне харчування майбутніх батьків.

Фактори ризику, пов’язані з Spina Bifida

 • Етнічне походження. Випадки Spina bifida, як виявляється, більш поширені серед білих та латиноамериканських популяцій.
 • Стать. Вважають, що саме у жінок існує більша схильність до виникнення розщілини хребта ніж у чоловіків. Крім того, доведено, що у здорових сестер і дочок матері дитини з спинномозковою килою підвищується ризик народження хворої дитини.
 • Родинна історія дефектів нервової трубки. Науковцями доведено, що у пари, яка має одну дитину з дефектом нервової трубки, існує певний ризик того, що друга дитина народиться з таким же дефектом. Цей ризик підвищується, якщо патологія присутня у двох старших дітей. Занепокоєння в цьому плані також викликають спонтанні аборти (викидні), передчасні пологи, смертність немовлят в сім’ї та родині. Однак більшість дітей зі Spina bifida були народжені у батьків, які не мають сімейного анамнезу даного дефекту.
 • Дефіцит фолатів. Фолат або «вітамін В-9» дуже важливий для здорового розвитку немовлят. Фолат, по суті, є природною формою цього вітаміну. Синтетична форма, яка зазвичай зустрічається в збагачених харчових продуктах та добавках, називається фолієвою кислотою. Дефіцит фолієвої кислоти збільшує ризик виникнення Spina bifida та інших дефектів нервової трубки.
 • Деякі лікарські засоби. Дефекти нервової трубки спричинює вживання лікарських засобів безпосередньо перед, під час або після зачаття в перший триместр вагітності, які порушують обмін фолатів, перешкоджають здатності організму використовувати фолієву кислоту у повній мірі. До таких препаратів належать (триметоприм, сульфасалазин, карбамазепін, фенітоїн, вальпроєва кислота та інші протисудомні засоби, антибіотики і т. ін.), зловживання алкоголем, метанол, куріння, кокаїнізм.
 • Радіація і токсичні речовини. Ризик народження дітей з розщілиною хребта збільшується також за умов проживання у районах забруднених радіонуклідами, а також під впливом роботи приладів радіаційного опромінення, випарів токсичних речовин хімічного походження (нафтопродукти, міндобрива, пестициди і т.ін.).
 • Діабет. Більш високий ризик народження дитини зі Spina bifida мають жінки з діабетом, коли вони не належним чином контролюють рівень цукру в крові.
 • Ожиріння. Ожиріння до вагітності, як правило асоціюються з підвищеним ризиком появи немовлят з вродженими дефектами, в тому числі й розщілиною хребта.
 • Підвищення температури тіла. Існує ряд доказів, що гіпертермія або підвищення температури тіла протягом перших тижнів вагітності може збільшити ризик народження дітей з розщілиною хребта. Використання гідромасажних ван, саун, гарячого душу може підвищувати температуру тіла вагітних матерів, тим самим збільшує ризик виникнення дефекту нервової трубки плоду.

Профілактика вад розвитку нервової трубки повинна передбачати оптимальний алгоритм заходів:

 • Планування вагітності. У всьому світі визнано, що при плануванні вагітності необхідне обстеження майбутньої матері акушером-гінекологом. Важлива консультація лікаря-генетика, терапевта, при необхідності – уролога та інших фахівців. Це дозволяє вжити заходів з профілактики вад розвитку нервової трубки, віднести вагітних до різних груп ризику і з різною настороженістю проконтролювати перебіг вагітності.
 • Фолієва кислота всім жінкам дітородного віку. Дуже важливо жінкам, що планують вагітність приймати конкретну дозу фолієвої кислоти щодня (400 мікрограмів на день), протягом 2-3 місяців до зачаття і аж до закінчення першого триместру вагітності, оскільки нервова трубка плода закладається саме в цей період.
 • Високі дози фолієвої кислоти. Матері, які раніше народили дітей з Spina bifida; люди, які мають сімейну історію дефектів нервової трубки; жінки, які страждають на цукровий діабет або приймають протизапальні препарати з метою зниження ризику виникнення патології у майбутніх дітей, повинні приймати додаткову дозу фолієвої кислоти, перш ніж вони планують завагітніти. Рекомендована доза в таких випадках може досягати 5 мг дози фолієвої кислоти за місяць до зачаття і обов’язково протягом перших 12 тижнів вагітності.
 • Фортифікація фолієвої кислоти. Значна кількість вагітностей є незапланованими, більшість жінок не знають, що вони вагітні до певного часу, планове вживання потрібної дози фолієвої кислоти є проблематичним, тому додавання фолієвої кислоти до певних продуктів харчування є корисним для тих, хто планує вагітність. У світі практикують насичення фолієвою кислотою пшеничної, кукурудзяної муки та рису, а також виготовляють макарони, хліб та сухі сніданки, які збагачуються необхідною дозою фолієвої кислоти на порцію.
 • Здорове харчування матері. Майбутній мамі у період планування та самої вагітності важливо вживати їжу, що містить фолієву кислоту. Цей вітамін природно присутній у багатьох продуктах харчування: бобові, морква, зелені листові овочі, апельсини, горіхи, дріжджі, банани, гарбуз, висівки, а також м’ясо і печінка свинини, яловичини, баранини, лосось, молочні продукти, яєчний жовток.
 • Здорове харчування батька до зачаття. Багато хто не розуміють, навіщо коригувати харчування при плануванні вагітності для чоловіків, адже все навантаження йде на організм жінки. Це помилкова думка: дефіцит деяких вітамінів та мінеральних елементів у майбутнього батька може призвести до дефектів плоду.
 • Медико-генетичне консультування. Якщо жінка, або пара мають сімейну історію дефектів нервової трубки, необхідно проводити медико-генетичну консультацію поза вагітністю.