logo
XS
SM
MD
LG

Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиками та незаконним обігом наркотиків

26 червня — Міжнародний день боротьби із зловживанням наркотиками та їх незаконним розповсюдженням.

Цей день встановлений за рекомендацією «Міжнародної конференції по боротьбі зі зловживанням наркотичними засобами та їх незаконним обігом» 1987 року і з метою вираження рішучості щодо посилення міжнародного співробітництва по створенню вільного від наркоманії суспільства і припинення наркоторгівлі.

За даними Управління ООН з наркотиків і злочинності у світі близько п'яти відсотків дорослого населення, або приблизно 250 мільйонів осіб у віці від 15 до 64 років, щонайменше один раз вживали наркотики.

Кількість осіб, які класифікуються як наркозалежні щорічно зростає у пропорції до загальної кількості населення планети. Щорічно в результаті вживання наркотиків гинуть близько 200 тисяч людей. Наркоманія знаходиться на шостому місці в списку найбільш поширених причин смерті осіб віком 15-49 років.

Негативні явища, що породжуються вживанням наркотиків, несуть у собі велику небезпеку для людства. Вживання наркотиків, насамперед, негативно впливає на здоров'я людей, сприяє розвитку соматичних і психічних захворювань і є однією з причин збільшення смертності та інвалідизації населення.

Психоактивні речовини діляться на опіоїди, стимулятори, галюциногени, канабіноїди, снодійно-седативні речовини, інгалянти.  Вживають їх у різний спосіб, зокрема через куріння, ковтання, нюхання, внутрішньовенне та внутрішньом’язове введення.

Фактори ризику, що впливають на формування залежності:

– біологічні: має значення генотип, стать, етнічна приналежність, наявність супутніх психічних захворювань;

– соціальні: збільшують ймовірність початку вживання наркотиків фізичне, сексуальне і психологічне насильство, постійний стрес, погані стосунки в родині, негативний вплив друзів, економічні та соціальні труднощі;

– еволюційні: генетичні чинники і фактори навколишнього середовища взаємодіють з критичними етапами розвитку в житті людини та впливають на ризик появи наркозалежності.

Ознаки вживання наркотиків:

– надмірно звужені або розширені зіниці незалежно від освітлення;

– стан незрозумілої збудженості або млявості;

– мова швидка, невиразна, невпевнена хитка хода;

– майже повна відсутність, або, навпаки, надмірність міміки;

– різка зміна настрою, спалаху ворожості, дратівливості без будь-якої причини;

– провали в пам’яті, нездатність мислити логічно, пояснювати свої вчинки;

– безсоння і швидка стомлюваність, що змінюються незрозумілою енергійністю;

– землистий колір обличчя, кола або мішки під очима;

– сліди уколів, частий нежить, специфічний запах від одягу та волосся.

Зміни поведінки наркозалежних:

– байдужість, втрата інтересів до колишніх захоплень, до навчання, прогули занять в школі;

– відхід від колишніх друзів, поява нових (дивних з точки зору батьків);

– наростаюча прихованість, прагнення до усамітнення, поява брехливості;

– поява в розмові жаргонних слів і позитивних висловлювань щодо вживання наркотиків;

– постійний пошук грошей;

– зміна апетиту.

Про шкідливість наркотиків сказано чимало. Проте занепокоєння вчених і лікарів викликане саме поширенням наркоманії, оскільки значна кількість людей, насамперед молоді, недостатньо усвідомлює згубної пристрасті.

А швидкість створення нових видів наркотичних речовин значно випереджає винахід методів їх виявлення. Лише нещодавно почали з’являтись тести на виявлення так званих «спайсів». «Спайси» та «солі» належать до нових видів наркотиків, які останнім часом постійно надходять в Україну, розповсюджуються поштою, а безпосередня торгівля ведеться через мережу інтернет, головними користувачами яких є молодь та підлітки віком 14-25 років. Ці наркотичні речовини є «справжніми вбивцями» для молодого організму, особливо «солі». Якщо «спайси» викликають порушення психіки, які ще мають спочатку зворотну дію, то «солі» в дуже короткий час викликають звикання, призводять до незворотної руйнації всього організму. Виявити ці наркотичні речовини доступними для батьків, поліцейських та вчителів засобами неможливо. Дуже складно довести таке наркотичне сп’яніння у водія, котрий скоїв ДТП або у дитини, яка повернулась зі школи в незрозумілому стані.

Наркоманія залишається важливою соціальною і медичною проблемою, оскільки наслідки цього явища мають згубний вплив на все суспільство. Основна мета профілактики наркоманії є формування у населення і, особливо, у молоді активної життєвої позиції неприйняття вживання наркотиків. Велике значення має організація дозвілля підлітків, створення умов, що забезпечують корисне проведення вільного часу.