2022 рік став знаковим роком у посиленні захисту населення від шкоди тютюну та електронних пристроїв для куріння. В липні 2022 року набирає чинності Закон України 1978-ІХ щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну. Він впроваджує європейські вимоги до захисту населення від шкоди тютюну та електронних сигарет відповідно до євроінтеграційної Директиви 2014/40/ЄС та Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. У ЄС запровадження таких норм знизило куріння серед дітей на 20% та серед дорослих (від 15 років) на 12,5%. Згідно з нормами Закону No1978 з 11 липня 2022 р. забороняється куріння, вживання та використання пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, трав’яних виробів для куріння, тютюнових виробів, кальянів, електронних сигарет, предметів, пов’язаних із їх вживанням (до прикладу, попільничок) у визначених громадських місцях та закладах (зокрема школи, лікарні, заклади харчування, робочі місця тощо).
За даними МОЗ України, щороку від хвороб, викликаних вживанням тютюну, в Україні помирає близько 85 тисяч людей. Відмовитися від куріння непросто. Переважна більшість курців може не думати про важливість відмови від куріння, або не вірить у те, що з цією проблемою можна впоратись самостійно.
Для деяких категорій пацієнтів відмова від такої шкідливої звички є питанням принциповим. Зокрема, якщо людина має туберкульоз (далі – ТБ). Оскільки куріння збільшує вираженість респіраторних симптомів ТБ (кашель, задуха), потенційно ускладнює перебіг захворювання, в той час як відмова від куріння, навпаки, сприяє покращенню результатів лікування та зменшує ризики рецидиву ТБ та смерті від ТБ.
З метою допомоги людям із захворюванням на ТБ ВООЗ розроблено КЕРІВНИЦТВО З ВІДМОВИ ВІД КУРІННЯ ДЛЯ ХВОРИХ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ.
Воно спрямоване на надання кон- сультативної та інформаційної допомоги для підвищення готовності курців до відмови від куріння та допомоги тим, хто готовий відмовитися від шкідливої звички. До цього матеріалу для самодопомоги включені рекомендації:
1. Як підготуватися до відмови від куріння (для хворих на туберкульоз, які не готові це зробити).
2. Як спланувати та зробити спробу відмовитися від куріння (для хворих на туберкульоз, які готові це зробити).
3. Локальні ресурси підтримки з припинення вживання тютюну.
Український переклад Керівництва з відмови від куріння для хворих на туберкульоз доступний на сайті Центру громадського здоров’я за посиланням: https://phc.org.ua/sites/default/files/users/user90/Booklet_Smoking_TB_fin.pdf
Виконання законів і турбота про здоров’я людей є вкрай важливим для наближення перемоги України.
Центр громадського здоров'я