Кожен вибух є суттєвою загрозою усім, хто перебуває в радіусі ударної хвилі від розриву/потрапляння ракети чи снаряду. Навіть якщо у людини немає зовнішніх ушкоджень, це ще не означає, що вона не отримала травму.
Частіше за все від потрапляння під вибухову хвилю одним з наслідків стає закрита черепно-мозкова травма. Струс головного мозку або легка черепно-мозкова травма (лЧМТ) внаслідок дії вибухової хвилі – це окремий травматичний вплив на головний мозок, до якого може додатись ураження слухового та вестибулярного апарату.
Біофізика вибухових травм обумовлює характерні структурні зміни мозку та відповідну клінічну картину:
- дезорієнтованість;
- втрата свідомості на короткий термін: від декількох секунд до 30 хвилин;
- нудота і блювання;
- сильний головний біль;
- проблеми зі слухом та/або зором;
- погіршення пам’яті або амнезія;
- зміна психоемоційного стану.
Поки не приїде машина медичної допомоги, необхідно надати постраждалій людині домедичну допомогу:
- При втраті свідомості необхідно забезпечити прохідність дихальних шляхів методом виведення нижньої щелепи. Але намагайтеся обмежити рухи у шийному відділі хребта. У людини також може бути блювота. Вкрай необхідно забезпечити вільне дихання, оскільки є ризик аспірації блювотними масами.
- Очистіть порожнину рота від сторонніх предметів, які могли потрапити туди під час вибуху й заважають прохідності дихальних шляхів.
- Звільніть груди та шию від одягу, якщо він стискає та заважає постраждалому вільно дихати.- Якщо постраждалий не дихає, розпочніть базові реанімаційні заходи до приїзду карети швидкої: натискання на грудну клітку і, за можливості, штучну вентиляцію у співвідношенні 30:2.
Публікація Системи «Expertus: Медзаклад»