logo
XS
SM
MD
LG

ДНК

25 квітня 1953 року в журналі Nature було опубліковано три статті, які опублікували вчені Джеймс Уотсон та Френсіс Крік спільно з Морісом Вілкінсом й Розалінд Франклін, про результати дослідження структури молекули ДНК.

З того часу щороку відзначають День ДНК, на знак визнання важливості генетики й наукових досягнень, адже відкриття спіралі ДНК стало для науки революційним.

Ми зібрали для вас 15 цікавих фактів про ДНК

- ДНК всіх людей на 99% однакові, а батьків та дітей схожість на 99.5%.

- Людська ДНК містить величезну кількість інформації. Якщо перевести це все у цифровий формат, то вона зайняла б 3 тисячі носіїв, обʼємом по 100 Гб кожен.

- ДНК є у всьому живому навколо нас, вона розшифровується, як дезоксирибонуклеїнова кислота.

- Людина має 40-50% ідентичних ДНК із капустою, та на 50% подібно до ДНК банана.

- Всі зміни, які відбуваються з ДНК називаються - мутація.

- Якщо повністю розтягнути ДНК однієї клітини, то цей ланцюжок буде близько двох метрів. А якщо розтягнути всі ДНК людського організму, то цієї довжини вистарчить на два повні оберти навколо сонячної системи.

- В ДНК є всього чотири нуклеотиди - аденін (A), гуанін (G), цитозин (C) і тимін (T), які можуть з'єднуватися разом, утворюючи код генетичної інформації.

- Тести на ДНК використовують для підтвердження батьківства або ідентифікації злочинця, але й також для перевірки автентичності продуктів, таких, як ікра або маркове вино.

- ДНК можна отримати з багатьох типів зразків: крові, слини, волосся, нігтів і навіть сечі.

- В усіх людей є частинка ДНК неандертальців, окрім африканців.

- На ДНК впливають зовнішні фактори, такі, як зміна клімату або екології. Як наслідок деякі гени можуть вмикатись або вимикатись. Прикладом таких змін є темна шкіра або рясний волосяний покрив у людей, які проживають на різних континентах.

- Відбитки пальців - це унікальний набір маркерів ДНК, але в однояйцевих близнюків він однаковий на 100 відсотків.

- ДНК зберігає генетичну інформацію, яка кодує всі фізичні й хімічні характеристики організму, від кольору очей до схильності до певних хвороб.

- В останні роки дослідники стали використовувати ДНК як засіб для зберігання даних, таких як музика, фільми та інші інформаційні файли, завдяки її надзвичайної стабільності та довговічності.

- У наступному десятилітті ДНК може стати ключовим компонентом біотехнологічних відкриттів та інновацій, таких як штучний інтелект та нанотехнології, що відкриває безліч можливостей для подальшого використання цієї фундаментальної молекули.