З 1 по 7 серпня в Україні триває Тиждень підтримки грудного вигодовування. Головна мета й призначення якого, вкотре розповісти про цінність грудного вигодовування та вплив на здоровʼя новонароджених дітей.
Материнське молоко - це дивовижний природний дар, який має вагомий вплив на здоровʼя ріст, розвиток та імунітет малюка. Корисні властивості молока, його екологічна чистота та доступність роблять годування грудьми найкращим та найбезпечнішим варіантом харчування для малюка.
Згідно з рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоровʼя, грудне годування варто розпочати в першу годину після народження малюка, так звану «золоту годину».
В перші дні після народження дитина харчується молозивом. Молозиво - це рідина, яка виробляється молочними залозами перед самим народженням дитини. Воно містить велику кількість антитіл, імунологічних факторів та білків, а також надає новонародженому максимальний захист від інфекцій та хвороб, коли власна імунна система малюка ще недостатньо сформована.
Після молозива, приходить час молока.
Молоко матері - унікальний продукт, який має оптимальний склад поживних речовин для росту та розвитку дитини. Воно забезпечує правильний баланс білків, жирів, вуглеводів, вітамінів та мінералів, необхідних для належного функціонування органів і систем організму малюка. Крім того, молоко містить імунологічні фактори, які забезпечують імунітет та захист від хвороб.
Перехід від молозива до молока відбувається природним чином і є важливим для забезпечення здоров'я та добробуту дитини. Молозиво дає неперевершений старт у житті, допомагаючи малюку зіткнутися з новим середовищем з максимальним захистом. А молоко продовжує допомагати йому зростати, розвиватися та будувати стійкий імунітет, що робить годування грудьми найкращою і найбільш природною формою догляду за немовлям.
Процес вироблення та виділення молока називається лактація. Це складний фізіологічний процес, що відбувається під впливом гормональних механізмів та стимуляції грудей при годуванні дитини. Регулярне годування малюка прикладанням до грудей допомагає підтримувати продукцію молока і забезпечити дитину всіма необхідними поживними речовинами для її росту та розвитку.
Лактація відбувається завдяки двом гормонам: пролактину та окситоцину.
Пролактин - гормон, який починає зростати після народження дитини та розриву плаценти. Він стимулює розвиток молочних залоз та секрецію молока.
Окситоцин - гормон, який також називають "гормоном прив'язаності", відповідає за стимуляцію скорочення молочних протоків під час годування. Коли малюк прикладається до грудей і смокче, це стимулює рефлекс виділення окситоцину, що допомагає молоку протікати по молочних протоках та надходити до дитини.
Зважаючи на унікальність та значення грудного молока для здоров'я та розвитку дитини, рекомендуємо годувати новонароджену дитину грудьми протягом перших місяців життя, для забезпечення здорового росту й розвитку, а також формування стійкого імунітету малюка.