logo
XS
SM
MD
LG

Відеоселекторна нарада

            Заступник головного лікаря з медичного обслуговування населення Олексишин С.О. прийняла участь у відеоселекторній нараді з питань організації надання якісної та доступної медичної допомоги хворим із серцево-судинними та судинно-мозковими захворюваннями, в т. ч. пацієнтам із гострим інфарктом міокарда та мозковим інсультом, яку провело МОЗ України під головуванням заступника Міністра охорони здоров’я Віктора Шафранського за участі головних позаштатних спеціалістів зі спеціальностей: «Терапія», «Кардіологія», «Неврологія». У регіональних студіях долучилися до обговорення керівники структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних адміністрацій, головні обласні терапевти, кардіологи, невропатологи, завідувачі профільних кафедр, фахівці науково-дослідних інститутів, сімейні лікарі.

            У форматі відкритого форуму учасники обговорили питання організації надання спеціалізованої та високоспеціалізованої медичної допомоги хворим із серцево-судинними та судинно-мозковими захворювання в Україні, зазначаючи, що серцево-судинні захворювання спричиняють глобальні соціально-економічні втрати населення багатьох країн світу, включаючи й Україну, та посідають перше місце в структурі хвороб, зумовлюють майже дві третини всіх випадків смерті та третину причин інвалідності.

            Серцево-судинні захворювання складають 67,3% в структурі смертності громадян (приблизно 425 тис. осіб помирають щороку через захворювання серця та судин), цей показник продовжує залишатися одним із найвищих у Європі. Протягом останніх років в Україні реєструється майже 50 тисяч гострих інфарктів міокарда (ГІМ) на рік, але лише 42% хворих своєчасно отримують ефективну допомогу. Щороку реєструється майже 111 тисяч мозкових інсультів, внаслідок цієї хвороби помирає від 45 до 50 тисяч осіб щорічно, а 20 тисяч стають інвалідами».

            Як зазначив головний позаштатний спеціаліст МОЗ України за спеціальністю «Кардіологія» М. Соколов, основним методом діагностики ішемічної хвороби серця на сьогодні є коронарографія. На сьогодні кількість коронарографій у країнах Європи сягає понад 4 тисячі на 1 млн. населення, а стентувань коронарних судин – понад 1,5 тисячі на 1 млн. населення. В той же час в Україні виконується приблизно 635 коронарографій, а стентувань коронарних артерій – 230 на 1 млн населення.

            Найбільш ефективним методом лікування гострого інфаркту міокарда у теперішній час є медикаментозна та iнтервенцiйна реперфузiя, яка недостатньо використовується в Україні. М. Соколов запропонував шляхи вирішення проблемних питань з організації медичної допомоги хворим на гострий інфаркт, як на державному, так і на регіональному рівнях. Збільшення пацієнтів, госпіталізованих з ГІМ, за його словами, було відзначено у Львівській, Черкаській, Чернігівській областях. На думку професора, збільшення кількості госпіталізованих слід розглядати як позитивну тенденцію, пов'язану з більш високим розпізнаванням цієї складної для лікування патології.

            Про позитивну тенденцію щодо зниження рівня захворюваності на інсульти серед хворих на артеріальну гіпертензію – на 10,5% у 2014 році в порівнянні з 2012 роком відзначив головний позаштатний спеціаліст МОЗ України зі спеціальності «Терапія» В. Нетяженко. Такий показник, за його словами, є результатом реалізації пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою.

            «До лікарів звернулись 74,6% пацієнтів, з них 44% пацієнтів отримували лікування впродовж більш як трьох місяців. Серед цих пацієнтів було відмічено зниження захворюваності на інсульти – на 17,7% у 2014 році в порівнянні з 2012 роком, - повідомив В. Нетяженко. Окрім того, за його словами, пацієнти, які брали участь у пілотному проекті, отримували медичну допомогу та лікування із значним відсотковим відшкодуванням коштів на антигіпертензивні препарати, що передусім важливо для соціально-незахищеної верстви населення.

            За словами заступника Міністра охорони здоров’я В. Шафранського, започаткування таких регулярних тематичних зустрічей з медичною спільнотою за участі головних позаштатних спеціалістів МОЗ України, провідних науковців дасть змогу обмінятися досвідом, визначити рівень проблемних питань та шляхи їх вирішення на державному рівні.