logo
XS
SM
MD
LG

Переохолодження та обмороження: у чому різниця? Як розрізнити та допомогти?

Переохолодження та обмороження: у чому різниця? Як розрізнити та допомогти?

ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ - це стан організму, коли температура всього тіла знижується нижче 35 °C.

Воно виникає внаслідок того, що організм втрачає швидше тепло, аніж встигає його продукувати. Внаслідок зниження температури тіла зʼявляється невідкладний стан, який називають «гіпотермією» або «змерзанням»

ОБМОРОЖЕННЯ - це також невідкладний стан, але він виникає під впливом холоду місцево та призводить до травмування тканин тіла через вплив низьких температур. Найчастіше може проявлятись на кінцівках: ноги, руки, пальці, а також вуха, щоки, ніс.

 Основні симптоми

ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ:

- зниження температури тіла до і нижче 35°C

- шкіра стає блідою та холодною на дотик

- тремтіння тіла та кінцівок

- слабкість та втома

- знаження пульсу та дихання

- помітне збентеження або нездатність говорити

- погіршення координації рухів

- сонливість, втрата свідомості

Під час тривалого переохолодження знижується циркуляція крові в тілі, що призводить до порушення роботи серцево-судинної системи та інших органів. Якщо не допомогти людині вчасно, то гіпотермія може призвести до зупинки серця та дихальної системи.

ОБМОРОЖЕННЯ:

- біль та поколювання в області обморожених ділянок

- втрата чутливості

- почервоніння, блідість шкіри або ж набуває синювато-білого чи сірувато-жовтого відтінку

- набряклість та твердість шкіри, вона стає воскоподібна

- можлива незграбність, через скутість мʼязів

Обмороження поділяють на 4 ступені, згідно з важкістю та глибиною. На легших стадіях, вчасно надана допомога та зігрівання можуть нормалізувати стан. Але при важчих стадіях ураження - можуть відбутись руйнування тканин, нервових клітин, тому тут необхідна кваліфікована медична допомога.

 Як розрізнити:

Характер болю: Гіпотермія супроводжується загальною слабкістю та тремтінням м'язів. Обмороження, навпаки, може супроводжуватися болем та поколюванням в конкретних областях.

Забарвлення шкіри: Гіпотермія зазвичай супроводжується блідістю шкіри. Обмороження може призводити до червоного або блідого відтінку, а також набряку.

Температура тіла: Гіпотермія вказує на зниження тілесної температури, тоді як при обмороженні температура може бути нормальною або навіть збільшеною в ранній стадії.

Найважливіше - в обох випадках, негайно звертайтеся до медичної допомоги, оскільки обидва стани можуть бути серйозними і вимагати професійного лікування.

 Як допомогти?

ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ:

- огляньте постраждалого, визначіть наявність свідомості та дихання

викличте бригаду екстреної медичної допомоги

- при можливості, усуньте дію холоду, заберіть постраждалого з холоду в тепле та сухе приміщення. Зніміть мокрий одяг (важливо робити це обережно, щоб не пошкодити уражені тканини тіла). Якщо немає змоги перенести з холоду, підкладіть під тіло килимок, одяг або каримат та добре вкрийте з головою, залиште відкритим лише обличчя

- якщо постраждалий у свідомості, зігрійте безалкогольним теплим солодким напоєм. Важливо: без алкоголю та кофеїну!

- якщо є ушкодженні ділянки - накладіть чисту повʼязку, забезпечте нерухомість переохолоджених пальців, кистей й стоп

- при погіршенні стану, до приїзду бригади екстреної медичної допомоги - зателефонуйте ще раз й слідкуйте вказівкам медиків.Якщо відсутнє дихання - розпочніть серцево-легеневу реанімацію.

ОБМОРОЖЕННЯ:

- огляньте постраждалого та викличте бригаду екстреної допомоги

- заберіть людину у тепле приміщення, за потреби зніміть мокрий одяг, розріжте його, щоб не травмувати обмороженні кінцівки під час зняття, а також положіть й накрийте постраждалого

- не зігрівайте уражене місце нагрівачами, не розтирайте та не використовуйте мазі

- обгорніть обморожену частину тіла сухою марлевою повʼязкою

- забезпечте нерухомість обморожених частин тіла

- якщо постраждалий при свідомості, напоїть його теплим напоєм, який не містить кофеїну та алкоголю!

- дізнайтесь скільки часу людина перебувала на холоді, щоб надати дану інформацію медикам

- при погіршенні стану, до приїзду бригади екстреної медичної допомоги - зателефонуйте ще раз й слідкуйте вказівкам медиків. Якщо відсутнє дихання - розпочніть серцево-легеневу реанімацію

 Головне правило в такі люті морози - не бути байдужим, ані до свого стану, ані до оточуючих. Одягайтесь тепліше, слідкуйте за своїм самопочуттям, а також допоможіть постраждалим в разі потреби.