logo
XS
SM
MD
LG

Хропіння - причини, симптоми та лікування

Хропіння - це звук, який виникає внаслідок вібрацій м'яких тканин верхніх дихальних шляхів. Він виникає тоді, коли повітря не має вільного виходу через ніс та горло під час сну. Хропіння поширене явище, яке буває не зовсім приємне у побуті для співмешканців. Але у деяких випадках вказує на серйозні проблеми здоров’я.

 Коли виникає хропіння?

Якщо закладений ніс

Якщо спите в незручному положенні

Якщо є сильна втома

Основний симптом хропіння - це звукові прояви під час сну, але в деяких випадках це може супроводжуватись ранковою сонливістю, роздратуванням, апатією або проблеми з концентрацією.

Причини хропіння:

▪Анатомічні особливості. Коли кістки обличчя неправильної форми, деформація носа, велике та мʼяке піднебіння або великі мигдалини.

▪Набряклість слизової оболонки, зокрема піднебінних мигдалин, аденоїдів, язичка, мʼякого піднебіння чи інших ділянок у роті.

▪Недостатність м'язового тонусу.

▪Положення тіла. Спання на спині може сприяти звуку хропіння, оскільки це положення може призводити до збільшення обсягу м'яких тканин, які перешкоджають вільному потоку повітря.

▪Вживання алкоголю.

▪Вживання снодійних чи антигістамінних препаратів.

▪Зайва вага.

▪Пізні терміни вагітності.

▪Синдром обструктивного апное - стан, при якому під час сну тимчасово припиняється дихання, може викликати хропіння при відновленні нормального дихання.

 До якого лікаря звернутись?

Ви можете звернутись до свого сімейного лікаря, який проведе огляд та надасть базові рекомендації для покращення якості сну. А також скерує вас на огляд до ЛОР-лікаря, який проведе обстеження й допоможе визначити причину хропіння.

Як самостійно собі допомогти?

Є зовнішні фактори та внутрішні фактори на які ви можете вплинути.

Зовнішні:

Змініть положення сну. Спіть на боці, а не на спині. Створіть собі такі умови, щоб під час сну ви не повертались на спину.

Підберіть собі анатомічну подушку, які запобігають хропінню.

Слідкуйте за температурою та вологістю повітря у кімнаті. Часто провітрюйте та зволожуйте приміщенням, особливо перед сном.

Внутрішні:

Слідкуйте за чистотою носових ходів, використовуйте засоби для промивання носа у вигляді сольових розчинів.

Нормалізуйте вагу.

Позбавтесь від шкідливих звичок (алкоголю та паління).

Не вживайте калорійної їжі перед сном.

Дотримуйтесь здорового способу життя, а також налагодьте режим роботи та відпочинку.

Важливо: хропіння може бути симптомом різних станів, і правильне лікування вимагає індивідуального підходу. У випадках, коли хропіння виявляється постійним та має негативний вплив на якість сну та загальний стан здоров’я, а особливо присутні симптоми апное - раптової зупинки дихання під час сну - обовʼязково зверніться до лікаря.