ГРЗ у дітей: чому це особливо небезпечно
Доведено, що ГРЗ є особливо небезпечними для дітей, осіб похилого віку та людей з порушенням імунітету. Щороку у світі від гострих респіраторних захворювань помирає близько 2,6 мільйонів дітей, інформує ВООЗ.
Гострі респіраторні захворювання супроводжуються ураженням верхніх дихальних шляхів, що може перешкоджати нормальному диханню.
Типовими ознаками ГРЗ є нездужання, ломота в тілі, головний біль, кашель, нежить, підвищення температури тіла.
Щоб уникнути небезпечних наслідків, Міністерство охорони здоров’я України наполегливо рекомендує уникати надмірного призначення ліків та призначення бездоказових методів для лікування чи профілактики грипу та ГРЗ, особливо – у дітей. На сьогодні НЕ доведено ефективність таких методів:
- теплові процедури,
- фітотерапія,
- вітаміни,
- інтерферони,
- гомеопатичні препарати,
- антибіотики для профілактики.
Спираючись на сучасні доказові клінічні настанови, протоколи та рекомендації МОЗ наполягає звернути увагу, що антибіотики, противірусні препарати (крім озельтамівіру та занамівіру за показанням), «імуномодулятори» та інтерферони не рекомендовані для симптоматичного лікування неускладнених ГРЗ у дітей. Ефективність вітамінів, антигістамінних та рослинних препаратів не доведена, а «Сиропи від кашлю» можуть бути шкідливими для дітей до 4 років. «Комбіновані ліки від застуди», котрі полегшують симптоми у дорослих, є забороненими для дітей молодшого віку.
Пам’ятайте, раннє розпізнавання небезпечних ознак є надзвичайно важливим. Саме тому для постановки діагнозу необхідно звернутися до лікаря, який призначить лікування та буде контролювати стан вашого здоров’я чи здоров᾽я вашої дитини.
Телефонуйте 103, якщо з’явились небезпечні ознаки:
- задишка,
- висипи на шкірі,
- кровохаркання,
- синюшний відтінок шкіри,
- блювання та пронос,
- біль в грудях,
- зниження тиску,
- сповільнений пульс,
- аритмія,
- порушення свідомості,
- судоми.
Профілактичні заходи для попередження спалаху грипу та ГРЗ
Профілактика ГРЗ та грипу є важливим заходом для збереження вашого здоров’я та здоров’я членів вашої родини. До та впродовж епідемічного періоду поширення грипу та ГРЗ (жовтень-березень) Міністерство охорони здоров’я України наполягає на проведенні профілактичних заходів, спрямованих на попередження поширення інфекції. Найбільш ефективним з них є проведення профілактичних щеплень.
Особливо важливими профілактичні щеплення для людей із групи ризику – дітей, вагітних та породілль, осіб, старших 65 років, осіб з ослабленим імунітетом, онкологічними, хронічними та неврологічними (хвороби головного та спинного мозку, церебральний параліч, епілепсія, інсульт, розумова відсталість) захворюваннями, ожирінням, а також медичних працівників.
Міністерство охорони здоров’я рекомендує організовувати тимчасові пункти щеплення проти грипу в дитячих дошкільних закладах, школах, організаціях, установах та закладах. Це допоможе попередити зростання рівня захворюваності та полегшити доступ населення до вакцинації проти грипу.
Вакцина проти грипу належить до рекомендованих вакцин та не закуповується за державний кошт. Вона може бути закуплена установами, організаціями, закладами. Таку вакцину потрібно зберігати з дотриманням вимог «холодового ланцюга» (в холодильнику за температури (+2 - +8 °С). Крім того, пацієнт може купити вакцини проти грипу в аптечній мережі за власні кошти та доставити її до пункту щеплень з дотриманням «холодового ланцюга».