logo
XS
SM
MD
LG

Нарада-семінар заступників головних лікарів ЦПМСД

28.03.2017р. відбулася нарада-семінар заступників головних лікарів центрів первинної медико-санітарної допомоги на базі КУТОР «Обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом», на якій розглядалися наступні питання:
1. Основні напрямки роботи сімейних лікарів в сфері профілактики ВІЛ-інфекції.     
2. Про епідемічну ситуацію по ВІЛ/СНІДу в Тернопільській області в 2016 році . Шляхи покращення.
3. Про організацію раннього виявлення ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД. СНІД-індикаторні захворювання. Організація диспансерного спостереження за ВІЛ-інфікованим та хворими на СНІД .
4. Профілактика перинатальної трансмісії ВІЛ від матері до дитини. Організація медичної допомоги ВІЛ-інфікованим вагітним, роділлям, породіллям та народженим ними дітям у відповідності до уніфікованого клінічного протоколу первинної,  вторинної (спеціалізованої) та третинної (високо спеціалізованої ) медичної допомоги  затвердженого Наказом МОЗ України 16.05.2016 р. № 449.
            Хвороба з назвою СНІД прогресує щороку та забирає життя мільйонів людей. Для СНІДу не існує перешкод, він однаково вражає чоловіків, жінок і дітей. На планеті 40 мільйонів людей на сьогоднішній день інфіковані ВІЛ. Епідемія ВІЛ-інфекції в Україні є однією з найтяжчих серед країн Східної Європи та Співдружності Незалежних держав (СНД). Сучасний  стан розвитку епідемічного процесу ВІЛ-інфекції у країні характеризується широким поширенням ВІЛ серед різних контингентів населення, в першу чергу серед осіб, які відносяться до груп високого ризику інфікування; зміною домінуючих шляхів передачі ВІЛ; переважним ураженням осіб працездатного та репродуктивного віку. 
          На сьогоднішній день основними шляхами передачі ВІЛ-інфекції в Україні є:
1. Незахищений статевий контакт, якщо один із партнерів є носієм. 
2. Парентеральний шлях: переливання зараженої крові, використання брудних шприців під час прийому наркотиків, брудні голки, пірсинг, татуювання, використання забрудненого, зараженого кров'ю леза. 
3. Вертикальна трансмісія від ВІЛ-позитивної матері до дитини під час вагітності, пологів або годування груддю. 
            На нараді лікар-епідеміолог КУТОР «Обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом» Буртняк Т.В. наголосила, що пріоритетним завданням є досягнення показників:  90 – 90 – 90. Що це означає? Має бути 90% обстеженого на ВІЛ-статус населення; з них хоча б 90% охоплено лікуванням; з охоплених лікуванням – у 90% випадків намагатися досягнути зниження вірусного навантаження до 20, в кращому випадку до 0 вірусних клітин.
            Сімейний лікар є першою ланкою, з якою зустрічається пацієнт. Саме сімейний лікар найкраще знає своїх пацієнтів, які належать до групи ризику і при спілкуванні з ними він повинен порекомендувати обстежитися на ВІЛ/СНІД та поінформувати пацієнта, що ВІЛ-позитивний статус не є вироком. Сучасна АРТ-терапія є високоефективною та повністю безкоштовною для хворого.
            Також на нараді було наголошено, що особлива увага приділяється МОЗ України профілактиці передачі ВІЛ від ВІЛ-позитивної матері до дитини під час вагітності, пологів або годування груддю. Дії медичного персоналу в таких випадках регламентуються уніфікованим клінічним протоколом первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги «Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини», затвердженим наказом МОЗ України від 16.05.2016р. №449 (у редакції наказу МОЗ України від 02.07.2016р. №655).