Відповідає консультант з експертної підтримки вакцинації проти COVID-19 спільного зі Світовим банком проєкту МОЗ України, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федір ЛАПІЙ
Для чого потрібно вводити бустер після первинної вакцинації?
Бустерна доза необхідна для відновлення та/або посилення ефективності вакцини проти COVID-19. Дослідження демонструють, що вакцини проти COVID-19 із часом стають менш ефективними, особливо у людей віком понад 65 років. Загалом захист слабшає приблизно через 2 місяці після щеплення вакциною від Johnson&Johnson і через 5 місяців – після другого щеплення вакцинами від Pfizer, Moderna, Sinovac, або Astra Zeneca. Мета бустера – відновити та розширити спектр захисту від коронавірусу, включаючи такі варіанти, як «Омікрон». Але бустер – це не те саме, що «додаткова доза». Додаткові дози – це додаткові вакцини у схемі базового курсу вакцинації, які вводять людям, у яких після отримання первинної вакцинації могла не сформуватися повноцінна імунна відповідь (наприклад, у людей із захворюваннями або які приймають медикаменти, що послаблюють імунну систему.
Коли можна вакцинувати людину проти COVID-19, якщо вона має онкологічне захворювання?
Вакцинація людей з онкологічними захворюваннями проводиться і під час отримання терапії, і в проміжках між курсами. Вакцини проти COVID-19 безпечні для таких пацієнтів, бо не належать до так званих «живих» вакцин. У осіб з онкологією може бути слабка імунна відповідь на введену вакцину. Тому для таких осіб передбачено введення додаткової дози до первинної вакцинації. Додаткова доза вводиться щонайменше через 28 днів після останньої дози основного курсу. Також для таких осіб скорочується інтервал до отримання першої бустерної дози, яка вводиться через 3 місяці після додаткової.
Джерело – щотижневий дайджест новин «COVID-19. Цифри і факти», підготовлений у межах спільного зі Світовим банком проєкту МОЗ України.
https://phc.org.ua/promociya-zdorovya/daydzhest-pro-covid-19-cifri-i-fakti