logo
XS
SM
MD
LG

ПЛАНУВАННЯ СІМ'Ї

Планування сім’ї - надійний спосіб збереження та покращання здоров’я жінок та дітей. Відповідальність за планування сім’ї лягає на обох майбутніх батьків, передбачає оволодіння знаннями про те, з якого віку можна народжувати дітей, скільки мати дітей, яких інтервалів дотримуватись між пологами, а головне - практикувати здорову по відношенню до себе та майбутнього покоління поведінку. Дуже важливо знати методи запобігання небажаної вагітності. Це допоможе уникнути аборту - шкідливої та небезпечної для здоров’я жінки операції.

ПРИРОДНЕ ПЛАНУВАННЯ СІМ’Ї (ППС)

   За визначенням ВООЗ, метод контролю фертильності є засобом планування або попередження вагітності за допомогою визначення фертильних днів менструального циклу. В 30- роках нашого століття було виявлено, що фертильність досягає піку в середині менструального циклу, яке пов’язане з дозріванням і виходом яйцеклітини. Це відкриття привело до створення календарного, або ритмічного, методу Огіно-Кнауса. 
   Щоб встановити фертильний та нефертильний періоди кожного менструального циклу необхідно знати час овуляції, а також період після овуляції, на протязі якого яйцеклітина може бути запліднена. Тривалість життя яйцеклітини - від 12 до 24 годин. Для того, щоб жінка завагітніла, повинно пройти декілька годин після овуляції. Як показують дослідження, може бути і друга овуляція, результатом якої є багатоплідна вагітність (близнюки). В такому випадку друга овуляція проходить на протязі 24 годин після першої. 
   Тривалість життя сперматозоїдів різна і залежить від середовища. У статевих шляхах жінки виживання сперматозоїдів залежить від наявності і якості слизових виділень шийки матки, що виробляються секреторними клітинами її поверхні. Щойно виділені сперматозоїди не здатні запліднити яйцеклітину. Спочатку вони зазнають ряду змін, які включають в себе виділення ферментів з голівки сперматозоїда. Для цих змін потрібен час і наявність ряду факторів, які забезпечуються слизовими виділеннями шийки матки. 
   У даний час природним методом контрацепції користується близько 5-8% пар. Контрацептивні “невдачі” (частота настання вагітності при регулярному використанні методу) складають 20% випадків типового застосування методу. 
   Переваги методу природнього планування сім’ї: 
   - можна використовувати як для запобігання небажаної вагітності, так і для того щоб наступила вагітність; 
   - відсутність системних побічних явищ; 
   не потребує грошових затрат; 
   метод є оптимальним для пар, які не бажають застосувати інші методи планування сім’ї з релігійних чи інших міркувань.

У той же час подружжя потрібно проінформувати про вірогідність завагітніти, навіть при правильному і послідовному застосуванні ППС.

МЕТОДИ ПРИРОДНОГО ПЛАНУВАННЯ СІМ’Ї

Існують такі методи контролю фертильності 
   - календарний (або ритмічний); 
   - метод базальної температури тіла; 
   - метод цервікального слизу; 
   - симптотермальний. 
    Календарний метод базується на розрахунку фертильних днів. При цьому береться до уваги, що при 28-денному менструальному циклі овуляція починається на 14 день, життєздатність сперматозоїдів у організмі становить приблизно 8 днів а яйцеклітини після овуляції – 24 години. Оскільки тривалість першої фази менструального циклу різна серед жінок, а також різні менструальні цикли однієї і тієї ж жінки, фертильні дні можна визначити, вирахувавши 18 днів з найкоротшого і 11 днів із найдовшого менструальних циклів. 
   Ритмічний, або календарний, метод контрацепції пов’язаний з частим настанням вагітності. 
   Метод базальної температури базується на зміні температури тіла одразу після овуляції. Фертильним періодом вважається період від початку менструального циклу доти, доки базальна температура буде підвищеною протягом 3 днів підряд. Справжнє постовуляторне підвищення температури продовжується близько 10 днів. 
   Метод цервікального слизу. Характер шийкового слизу змінюється протягом менструального циклу, а особливо в період овуляції. Це і допомагає у визначенні фертильних днів жінки. Спосіб контролю цервікального слизу протягом менструального циклу відомий як метод Біллінга. даний метод включає характерні зміни цервікального слизу протягом нормального менструального циклу. 
   Під час менструального циклу шийка матки виділяє різні типи слизу. На кількість і консистенцію цервікального слизу впливають естрогени та прогестерон. На початку циклу, зразу після менструації, коли рівень естрогенів низький, цервікального слизу мало, він густий і липкий. Цей слиз є ефективним бар’єром для проникнення сперматозоїдів. Крім того кисле середовище піхви руйнує сперматозоїди. 
   Підвищений рівень естрогенів поступово змінює цервікальний слиз, який стає більш рідким і прозорим. Ці рідкі секреції називають фертильними. Кількість слизу такого типу, викликана збільшенням вмісту води, зростає за 24 години до овуляції. В такому слизу сперматозоїди легше рухаються в напрямку від матки до маткових труб. Після овуляції під дією прогестерону цервікальний слиз формує щільну і липку пробку, яка перешкоджає руху сперматозоїдів. Середовище піхви знову стає кислим, де сперматозоїди втрачають свою рухливість і руйнуються. 
   Таким чином, фертильний період продовжується ще 4 дні після зникнення значних, світлих і еластичних слизових виділень. Постовуляторна або пізня інфертильна фаза циклу починається на 4 день після максимальних виділень і продовжується до чергової менструації. 
    Симптотермальний метод. Симптотермальний метод означає контроль базальної температури тіла, змін цервікального слизу, календарний метод, а також інші фізіологічні показники овуляції і чутливість молочних залоз, кров’янисті виділення з піхви, почуття важкості в нижній частині живота. Симптотермальний метод є комбінованим методом і вимагає точного виконання всіх тих методів, з яких він складається. 
     Метод перерваного статевого акту - це традиційний метод планування сім’ї, який полягає в тому, що чоловік повністю виводить пеніс з піхви жінки до того, як у нього відбудеться еякуляція. Він може використовуватись як страхувальний до інших контрацептивних методів.