Тромб - це загущення крові, яке складається переважно з фібрину (білок) і пластинок крові. Тромби утворюються як частина природного процесу коагуляції крові (згущення), що запобігає крововтраті при ушкодженні судин. Це природна реакція вашого організму на пошкодження або рани для припинення кровотечі. Після загоєння він має розчинитись. Але буває так, що згусток утворюється в силу інших причин, може стати причиною перекриття судин - це може призвести до серйозних проблем зі здоровʼям.
Існують два типи тромбів: артеріальний та венозний, що залежить від місця їх утворення.
Поява тромбів може бути спричинена різними факторами, серед яких:
-порушення кровообігу;
-порушенням обмінних процесів в організмі, наявність надмірної ваги чи ожиріння;
-внаслідок патологій та захворювань, наприклад порушення згортання крові, цукровий діабет, високий рівень холестерину у крові;
-віковими змінами, особливо в зоні ризику пацієнти вік яких 60+;
-пошкодженням судин, внаслідок травм (переломів кістки або розтягнень), операцій;
-тривалим сидінням (у літаку, інвалідному візку тощо).
Наявність тромбу може проявлятися різними ознаками:
-Біль та набряк. Виникають зазвичай в місці локалізації тромбу: в гомілці, литці, руці, черевній порожнині (тромб у животі може супроводжуватися болем, діареєю, здуттям, блювотою). Також може супроводжуватись відчуттям тепла в ураженій області.
-Зміни кольору шкіри. Шкіра навколо тромбу може стати червоною, блідою або блакитною. Коли тромб перекриває вени кінцівок, вони стають синюшними, якщо тромб у легенях - шкірні покриви стають блідими, синюшними та липкими.
-Виражена втома або слабкість. Зазвичай це може відбуватись внаслідок того, що тромб перекриває артерії, що призводить до порушення кровопостачання органів.
-Тахікардія (прискорений пульс). В разі наявності тромбу в серцевих чи легеневих артеріях може виникати тахікардія, оскільки серце намагається компенсувати недостатнє кровопостачання.
-Кашель. Тромб в легеневих артеріях може спричинити кашель.
Якщо у вас є підозри на тромб, важливо негайно звернутися до лікаря для надання медичної допомоги.
Щоб вберегтись від утворення тромбів, дотримуйтесь простих правил: підтримуйте нормальну вагу тіла, при тривалому сидінні - робіть активні перерви. Бережіть себе та будьте здорові.