Цукровий діабет посідає третє місце серед захворювань українців. На жаль тенденції до його зниження немає, а навпаки він все частіше зʼявляється у людей молодого віку. Статистика невтішна, але є один важливий момент - діабету можна запобігти, якщо вчасно звернути увагу на певні симптоми. Насамперед варто ознайомитись із таким поняттям, як ПРЕдіабет.
Предіабет - це стан, коли у людини підвищений рівень цукру у крові, але він не перевищує рекомендований поріг для діагностики цукрового діабету. Тобто, коли ваш цукор вище норми, але не настільки, щоб діагностувати діабет 2 типу. Це період життя, який передує діабету і для нього є характерним порушення вуглеводного обміну, що й призводить до росту рівня глюкози.
Особливістю предіабету є практична відсутність виражених симптомів, через це його іноді називають «тихим» станом. Проте, деякі пацієнти все ж можуть спостерігати симптоми на які варто звернути увагу:
-підвищене відчуття голоду й спраги;
-частіше відвідування туалету;
-надмірна вага або ожиріння;
-рани загоюються помаліше та гірше;
-відчуття постійної втоми, слабкість.
Насправді предіабет - це передвісник діабету. В його ранньому діагностуваанні є свої переваи, а саме - це дає шанс вчасно розпізнати тенденцію до захворювання, а також розпочати профілактику або лікування.
Що необхідно зробити?
- По-перше, спостерігайте за своїм самопочуттям, відмічайте тривожні сигнали та не нехтуйте ними.
- По-друге, зверніться до сімейного лікаря, який зможе продіагностувати та надати профілактичні рекомендації для вас.
- По-третє, не забувайте про планові обстеження раз у рік, особливо, якщо ви перебуваєте у групі ризику захворювання на діабет.
Що слід робити, щоб уникнути розвитку предіабету?
- дотримуйтесь збалансованого режиму харчування;
- регулярно займайтесь спортом;
- подбайте про здоровий сон, тривалістю щонайменше 7 годин;
- позбавтесь шкідливих звичок (паління та вживання алкоголю).
Якщо у пацієнта виявили предіабет, то у нього є всі шанси позбутись його завдяки корекції способу життя. Головне не нехтувати своїм здоровʼям та піклуватись про себе, особливо у час війни, коли організм проживає постійний та довготривалий стрес.