Очільник МОЗ Віктор Ляшко представив журналістам результати підготовки сімейних лікарів до надання послуг з ментального здоровʼя для пацієнтів на первинному рівні меддопомоги. Міністр охорони здоровʼя відвідав одну з амбулаторій сімейної медицини у місті Ворзель, де повідомив:
«Можливість отримати психологічну допомогу на первинці — стратегічна відповідь держави на збільшення відповідних потреб серед українців. Завдяки зробленим крокам зараз люди у всіх куточках країни можуть звернутися по психологічну допомогу до свого сімейного лікаря, також Віктор Ляшко зазначив, - Сьогодні ми бачимо, що ми на правильному шляху: адже будь-кому, а тим паче людині, яка відчуває погіршення психоемоційного стану, найлегше звернутися до свого сімейного лікаря. Бо це людина, яка поруч і яка вже знайома. Крім того, сімейні лікарі зазвичай знають про чинники та обставини, що впливають на здоровʼя їх пацієнтів. Це спрощує комунікацію, дозволяє бачити ситуацію комплексно й допомагає в лікуванні».
Згідно з ініціативою, запровадженою в рамках Програми медичних гарантій «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги», пацієнти можуть звертатися за психологічною допомогою в будь-який з 865 медичних закладів, що мають контракт із Національною службою здоров'я України. Понад 114 000 пацієнтів вже скористалися цією можливістю, серед яких понад 18 000 — діти.
Усі лікарі КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги" міста Тернополя пройшли навчання на спеціальному курсі від академії НСЗУ “Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP” та надають базову допомогу у сфері ментального здоровʼя, можуть виявляти психічні розлади, а також, за потреби - направити до вузького спеціаліста.
«Поговори з сімейним лікарем про своє ментальне здоровʼя — дуже простий та зрозумілий для всіх посил. Саме сімейні лікарі є найбільш близькими до українців та викликають найбільшу довіру. І саме сімейні лікарі, які пройшли навчання mhGAP, тепер готові першими прийти на допомогу, якщо у людини є прояви ментальних розладів. Активне навчання за програмою mhGAP, його масштабування всією країною стало можливим завдяки ініціативі першої леді Олени Зеленської із впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?”. Так само як інтеграція послуги з ментального здоровʼя на «первинці», яка стала комплексним державним рішенням, відповіддю на збільшення запиту щодо отримання психосоціальної допомоги українцями», — наголосила керівниця Координаційного центру з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України Оксана Збітнєва.
Саме сімейні лікарі стали першими, хто може прийти на допомогу в питаннях ментального здоровʼя, бо вони є та перша ланка медицини, доступна й зрозуміла для всіх українців. Адже саме сімейний лікар дбає про тих, хто дбає про всіх, насамперед - про наших мам, аби ті могли потурбуватися про всіх інших членів родини.
МОЗ України вже працює над наступним етапом роботи - це налаштування системи перенаправлення до профільних фахівців та створення центрів ментального здоров’я на базі кластерних лікарень із залученням кваліфікованих психологів та психіатрів.
Записатись до сімейного лікаря, для отримання підтримки та базового супроводу ментального здоровʼя можна на сайті https://www.medical.te.ua