Всесвітній день боротьби з раком грудей проводиться щорічно 15 жовтня. З 2005 року, в Україні таким днем вважається 20 жовтня. Відтоді, під гаслом антиракової боротьби, діють благодійні фонди. З метою привернення уваги суспільства до проблематики хвороби, покращення обізнаності в методах діагностування та належного лікування, щорічно проводиться чимало заходів.
Онкологічне захворювання молочної залози – друге за частотою, після раку легень. У жінок, віком від 13 до 90 років, це найчастіша форма раку.
Серед факторів, які спричиняють хворобу – аборти, відсутність пологів та вигодовування груддю, фізичні травми молочної залози, паління, вживання алкоголю, стреси та нездорова екологія. В 5-10% випадків – може бути спадковим та виникати внаслідок мутацій в генах.
Оскільки молочна залоза складається з однакових тканин як у жінок, так і у чоловіків, то рак молочної залози іноді трапляється також у чоловіків. Втім такі випадки становлять менше 1% від загальної кількості хворих цією недугою.
Клінічно, на ранній стадії хвороба проявляється щільним утворенням в молочній залозі або збільшеними пахвинним лімфатичними вузлами. Для підтвердження діагнозу проводиться мамографія, УЗД молочної залози, пункційна біопсія з подальшим дослідженням.
На І стадії захворювання проводиться хірургічне органозберігаюче лікування, після – курс променевої терапії. Лікувальна стратегія на ІІ та ІІІ стадії полягає в проведенні розширеного хірургічного лікування, хіміотерапії, в деяких випадках – променевої терапії. IV – передбачає комбінацію хірургії, променевої терапії та хіміотерапії.
Найкраща профілактика – систематичне самообстеження, збалансоване вітамінами А, Е та D харчування, рентгенографія молочної залози (мамографія).
Мамографія може виявити пухлини до того, як вони почнуть проявлятися клінічно. Першу мамографію жінки повинні робити у 40 років. Після 40 – кожен другий рік, а після 50 – щорічно. Жінкам, які не досягли 40 років, рекомендується робити ультразвукове дослідження (УЗД) молочних залоз.
Слід пам’ятати, що діагноз рак молочної залози не є вироком. Як свідчить статистика, виліковуються 95% жінок, у яких захворювання виявлено на І стадії, 80% - на ІІ, 50% - із третьою стадією захворювання.